Rozhovor s Andreou Moličovou, trenérkou BIZONŮ

_DSC0523Hned na počátku Vám dám poměrně složitý úkol. Zkuste nám představit skupinu Bizoni. 

 Řekl jste správně, že to není úplně snadné. Skupina Bizoni je vlastně parta vesměs mladých lidí, která se zabývá divadelní formou zvanou improvizace. Vznikli jsme vlastně z dramaťáku, který byl pod divadelním souborem SNOOP tady v Opatovicích nad Labem.

Co znamená zkratka Bizoni?

 Bizoni, to znamená Bydžovští improvizátoři z Opatovic nadržení na improvizaci.

Vysvětlete mi, jak je možné, že se jmenujete Bydžovští improvizátoři z Opatovic nad Labem?

 Čekala jsem, jestli se zeptáte, protože spoustu lidí zarazí, proč Bydžov a Opatovice najednou.  Vysvětlení je jednoduché, protože možná už víc než polovina našich členů pochází z Nového Bydžova. Nicméně trénujeme v Opatovicích a základnu máme taky v Opatovicích, takže proto spojení Nového Bydžova a Opatovic nad Labem.

Když jsem na webové stránky www.pohrebacskyjarmark.cz vkládal článek, tak se mě povedlo, že tam bylo konečné sousloví nadržení na improvizaci. Prosím vysvětlete, co to vůbec ta improvizace jako divadelní disciplína je.

 Kdybych to měla říct úplně pro kohokoliv, aby to pochopil, tak improvizace je vlastně divadlo bez předem připraveného textu. Zakládá se na tom, že se hraje tady a teď na témata, která vybíráme od diváků přímo na místě a hrajeme v takzvaných kategoriích. To jsou takové herecké disciplíny, které mají svoje pravidla, a herec je na jevišti musí dodržovat.

Co chystáte pro návštěvníky Pohřebačského jarmarku?

 My jsme se rozhodli zvolit pro jarmark, kde budeme mít časové rozpětí zhruba kolem půl hodiny, takovou kratší formu, které se říká improshow. Na scéně bude pět herců, kteří budou hrát na témata od diváků ve zmíněných disciplínách, ale nebudou omezováni rozhodčím. Je to princip známého pořadu Partička, který teď běží, tuším, na Primě.

Vy jste součástí divadelního spolku SNOOP Opatovice nad Labem. V jaké věkové kategorii se většinou improvizátoři pohybují, kolik jim přibližně je?

 Když to zacílím přímo na Bizony, na tu naši skupinu, tam je věkové rozpětí tak kolem 20 let, 18 až 26, dejme tomu. A když bych vzala po celé republice všechny týmy, tak musím říct, že se tam pohybuje věk od středoškolských týmů, což je nějakých těch 15, 16, až po dospělé, kterým je kolem 40, 50 a hrají s námi taky, takže rozpětí je opravdu velké.

Takže to není jen aktivita pro mladé, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Přesně tak, je to aktivita pro všechny, kteří mají chuť relaxovat a bavit se u toho.

Jaký máte vztah k tomu tradičnímu, klasickému divadlu? Myslím nejen vy jako hráči skupiny Bizoni, ale myslím osobně vy, Andrea Moličová.

 Musím říct, že leckteří improvizátoři mají co do činění s klasickou činohrou, já jsem tím příkladem taky. Já jsem takzvaně odkojená opatovickým souborem SNOOP , s činoherním divadlem jsem začínala a je to taková moje srdcovka. Je to úplně něco jiného než improvizace jako taková, dává to člověku úplně jiné možnosti třeba v prožitku hereckých postav. Je to úplně jiný zážitek a pro mě je velkou součástí stejně jako improvizace.

Vy jste uspěli, dostali jste se, řekl bych, na nejvyšší možnou metu, co se týče amatérského divadla a to konkrétně s hrou Měsíční běs v rámci divadelního spolku SNOOP Opatovice nad Labem až na Jiráskův Hronov. Popište nám, jak probíhala tato přehlídka, jaké jste měla pocity na tak prestižní a jednoznačně nejdůležitější akci pro amatérského divadelníka?

 Musím říct, že největší takovou euforii radostnou jsem zažila, když mi zavolal Aleš, principál divadla, že jsme byli vybrání na tuhle tu přehlídku, protože to je mekka, nejvyšší bod, kam se vlastně s amatérským divadlem můžeme dostat. Takže už to byl pro mě velký zážitek. A samotná přehlídka, tak to už byla pro nás opravdu taková dovolená. My jsme tam přijeli zahrát, potěšit ty lidi, užít si to sami za sebe bez stresu kvůli soutěžení o nějaké ceny. Takže velká radost tam být a potkávat se těmi lidmi a prostě už to, že jsme tam byli, bylo pro nás velké potěšení.

Jak přijali diváci Jiráskova Hronova vaši hru, která je podle mého názoru, a už jsem to zmiňoval, když jsem viděl premiéru velmi, velmi kvalitní?

 Když se budeme bavit o divácích, tak ti byli dojatí. Musím říct, že opravdu chodili pak za námi do šatny, děkovali nám, že měli silné zážitky, leckteří plakali, i muži se nám byli přiznat, že jim ukápla slza. Dokonce jsme dávali podpisy jednomu milému mladému pánovi. Takže to byl silný zážitek pak i  pro nás.

Já Vás teď na závěr poprosím, abyste pozvala, nalákala diváky na Pohřebačský jarmark a na představení opatovicko bydžovské skupiny Bizoni?

 Mám na Vás asi jeden jednoduchý návrh – Jestli chcete strávit půlhodinu, kdy se budete opravdu dobře bavit a odpočinete si od běžných starostí, tak určitě přijďte. Bude to stát za to.

Děkuji Vám za rozhovor.

 Já taky díky, ať se povede jarmark.

Radek Šejvl

rozhovor zpracovala Vladimíra Langová, textová úprava Romana Stehnová