Medailonky vystupujících – Marcela Holanová

Marcela Holanová (10. června 1951 v Praze)

Zpěvačka Marcela Holanová zazářila jako hvězda ve druhé polovině osmdesátých let, později se její kariéra dostala do útlumu, dodnes ale vystupuje na pódiích i v televizi. Pochází z Prahy a vyrůstala pouze s matkou. Již od dětství se věnovala amatérskému zpěvu, v šedesátých letech vystupovala na odpoledních čajích na Zbraslavi. Během studia na střední ekonomické škole soukromě studovala zpěv u profesorky konzervatoře Jaroslavy Bernardové.

Profesionálně začala Marcela Holanová zpívat počátkem sedmdesátých let, nejprve v Armádním uměleckém souboru, později uspěla v konkurzu na zpěvačku ve skupině Faraon, v níž se seznámila se svým pozdějším manželem, tehdy kytaristou Karlem Šípem (*1945). Přes mimořádný hlasový rozsah pronikala Marcela Holanová do širšího povědomí jen pozvolna, po narození syna Karla (*1981) dokonce na pěveckou kariéru dočasně rezignovala. Novým impulsem byl pro ni import italské písně Strano, která se v jejím provedení stala velkým hitem pod názvem Ráno (1985). V italské populární hudbě ostatně v té době hledala inspiraci častěji.

Sama Holanová dnes říká, že její největší úspěch byl spojen se třemi Karly – Gottem, Svobodou a Šípem. Jejich společná píseň Čau, lásko (1986) katapultovala Marcelu Holanovou mezi opravdové hvězdy populární hudby, s Karlem Gottem pak nazpívala další duet Náš song (1987). Krátce po sobě vydala dvě LP desky (Sláva jsou bály, 1987; Óda na lásku, 1988). Často tehdy vystupovala v televizi a její nová pozice mezi zpěvačkami ji umožnila i sestavit vlastní doprovodnou kapelu Reprobox.

Doba velkých úspěchů trvala u Marcely Holanové jen po krátkou dobu druhé poloviny osmdesátých let, společenské změny v roce 1989 přinesly útlum zájmu o českou populární hudbu. Poslední skutečně novinkové album vydala Marcela Holanová v roce 1992 (Zabiju tě), její další CD jsou již jen kompilacemi starších hitů (To nejlepší z best of, 1995; Já kráčím dál, 2004) nebo cover verzemi písní jiných zpěváků (Zůstávám dál, 1999). Návratem k vlastnímu staršímu repertoáru je i její poslední CD Jestli je na nebi Bůh (2010).

Marcela Holanová dodnes zpívá, vystupuje v kratších blocích na různých akcích, nadále ji můžeme vídat i v hudebních televizních pořadech. V současnosti (2017) se připravuje na svoje velké turné po českých a slovenských městech k svému životnímu jubileu.